Instagram

Instagram Odalar Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Instagram Odalar Nedir? Nasıl Oluşturulur?


İçindekiler

Milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya devi Facebook, yan kuruluşu olan Instagram’ı satın almasıyla birlikte, bir dizi yenilik getirdi. Bu yeniliklerin başında gelen görüntülü konuşma özelliği özellikle pandemi döneminde evde kalmak zorunda kalan kullanıcılar tarafından aktif kullanılmaktaydı. Facebook bu özelliği biraz daha geliştirerek Zoom, Hangouts Meet ve diğer video konferans uygulamalarının sağladığı çok kullanıcılı görüntülü konuşma özelliğini, Instagram messenger rooms özelliği ile Instagram’a dahil etti. Instagram odalar nedir, iki veya daha fazla kullanıcının bir arada görüntülü sohbet edebilmesini sağlayan yeni bir özellik. Messenger odaları, 50 kullanıcıya kadar katılımı desteklemedir.

Ayrıca çoğu görüntülü konuşma platformunun aksine konuşmalar için zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Bu yeni özellik sayesinde siz ve seçeceğiniz 49 farklı kullanıcı aynı anda görüntülü sohbet etme imkanı bulabilirisiniz. Sohbete katılacak kullanıcıların Facebook veya Instagram hesabının bulunması zorunlu değildir. Messenger odanıza davet için oluşturacağınız sohbet bağlantısı ile katılmasını istediğini kişileri o odaya davet edebilir ve dilediğiniz gibi görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Instagram sohbet odaları, Instagram ve Facebook üzerinden oluşturulabilmektedir. Yazının ilerleyen başlıklarında özelliği nasıl kullanabileceğinizden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Instagram Odalar Nasıl Oluşturulur?

Her ne kadar Instagram sohbet odalarına katılım için herhangi bir Instagram ya da Facebook hesabına sahip olmanız gerekmese de sohbet odası oluşturmak için bunlardan birine ihtiyacınız vardır. Mevcut Instagram veya Facebook hesabınız ile sohbet odası oluşturmak ve arkadaşlarınızla görüntülü sohbet etmek için izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibidir;

  • Instagram ana sayfanızda sağ üst kısımdaki Gönder simgesine (kağıt uçak sembolü) dokunun veya ana sayfanın herhangi bir yerinden tutarak parmağınızla sola kaydırın.
  • Sağ üst köşede bulunan kamera simgesine dokunun.
  • Üst tarafta bulunan “Oda Oluştur” butonuna dokunun ve ardından altta bulunan “Messenger Adınız” kısmına istediğiniz adı yazarak oda oluştur butonuna tıklayın.
  • Davet etmek istediğiniz kişilerin Instagram kullanıcı adlarını arama çubuğuna tek tek yazarak veya aşağı kaydırıp liste içinde tek tek onaylayarak ekleme yapın. En alt kısımda bulunan açıklama kısmında odanız hakkında kısa bir mesaj yazabilme imkanınız vardır.
  • Davet listenizi hazırladıktan sonra “Gönder” butonuna basıp kullanıcıları davet edin. Daha sonra çıkan ekranda odaya giriş yapmadan önce dilerseniz odanızın katılım bağlantısını kopyalayıp Instagram hesabı olmayan kullanıcıları da davet etmek için kullanabilirsiniz.
  • Odaya “Katıl” butonuna bastıktan sonra odaya girişiniz sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra odadaki herkes sizi başlangıçta girdiğiniz Messenger adınız ile görecektir.
  • Diğer kullanıcıların odaya katılabilmesi için sizin de odada olmanız gerekmektedir. Ayrıca Messenger odaları Messenger’da barındırıldığı için odaya katılırken Instagram uygulamasından çıkıp otomatik olarak Messenger uygulamasına geçeceksiniz.

Instagram odaları nedir, başlıklı yazımızda Instagram odaları özelliğinden ve nasıl oluşturulabileceğinden bahsettik. Blog sayfamızdaki ilgili diğer yazılara erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden Instagram’ı bilgisayardan kullanma hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz:
Instagram Biyografinize Birden Fazla Link Nasıl Eklenir?

Instagram sohbet odaları nedir?

İki veya daha fazla kullanıcının bir arada görüntülü sohbet edebilmesini sağlayan yeni bir özelliktir.

Instagram sohbet odaları kaç kişilik açılabilir?

Instagram sohbet odaları, maksimum 50 kişiye kadar açılabilmektedir.

Instagram odaları nasıl oluşturulur?

Instagram odası oluşturmak için, ana sayfada sağ üst köşede yer alan kağıt uçak sembolüne tıklayın. Kamera simgesine tıklayın. Ardından Oda Oluştur butonuna tıklayarak gerekli adımları tamamlamanız yeterli olacaktır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan Telegram Nasıl İndirilir ve Kurulur? ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Cevabı iptal et

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mustafa koc

    Insgram hasap kapaldi ihllalere uymadim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu