Instagram

Instagram Sponsorlu Reklam Nedir?

Instagram Sponsorlu Reklam Nedir?


İçindekiler

Büyük merakla beklenen Instagram sponsorlu reklam hizmeti nedir? Facebook’un sahibi olduğu Instagram, dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformudur. Fotoğraf paylaşma uygulamasından büyük bir sosyal ağa evrilen Instagram aynı zamanda barındırdığı potansiyel kitle sayesinde tüm sosyal medya pazarlamacıları için önemli bir araç haline gelmiştir. Facebook’un, kapsamlı müşteri hedefleme seçeneklerine erişimi sayesinde Instagram reklamcılığı da uygulaması kolay ve etkili bir strateji haline gelmiştir.

Instagram reklamları, bir işletmenin yaptığı paylaşımlarının birçok farklı müşteriye gösterilmesini hedefleyen pazarlama araçlarının tamamıdır. Kullanım amacı, trafik veya dönüşüm sağlamaktır. Normal Instagram gönderileri gibi görünen reklam içerikleri, “sponsorlu” diye tabir edilirler. Yazımızın ilerleyen başlıklarında da Instagram sponsorlu reklam nedir, konusuna değineceğiz.

Instagram Sponsorlu Reklam Maliyeti Nedir?

Instagram reklamlarının maliyetlerinin belirli bir standartı bulunmamaktadır. Fakat ortalama bir rakam vermek gerekirse, çoku reklam yerleşiminde ortalama tıklama başına maliyet 1.20 dolardır. Reklam maliyetlerinizin yükselmemesi için ne kadar harcamak istediğinize veya sonuç başına ne kadar harcama yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Reklam verme konusunda maddi bir sınır bulunmamaktadır. 5 dolardan 50 bin dolara kadar tüm bütçelerde reklam verebilirsiniz. Reklamlarınızın maliyetini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır; Hedefleme, reklam yerleşimi, reklam biçimi ve reklamın verileceği zaman.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz:
Instagram Biyografinize Birden Fazla Link Nasıl Eklenir?

Instagram Sponsorlu Reklam Türleri Nelerdir?

  • Hikaye (Story) reklamı: Instagram hikaye reklamları, kullanıcıların hikayeleri arasında görünen tam ekran reklamlardır. Her gün 500 milyon Instagram kullanıcısına ulaşma şansı sağlar. Etkili hikaye reklamı oluşturmak için yüz filtreleri, video efektleri ve metin eklemek gibi Instagram hikaye özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Normal kullanıcı hikayesi gibi duran bu reklamların alt kısmında kullanıcı yönlendirme özelliğine sahip bir kısım bulunmaktadır. Böylelikle reklamdan müşteri dönüşümü alabilirsiniz.
  • Fotoğraf reklamı: Markaların ilgi çekici fotoğraflarla ürünlerini ve hizmetlerini sergilemesini sağlayan reklam çeşididir. Hikaye reklam çeşidinde olduğu gibi kullanıcıyı istenilen sayfaya yönlendirmeye yarayan harekete geçirici mesajlar barındırır. Oluşturduğunuz görsel içerikleri fotoğraf paylaşımı şeklinde potansiyel müşterilerinize gösterebildiğiniz, Instagram reklam çeşididir.
  • Video reklamı: İnstagramdaki videoların ya da yüklenilecek diğer videoların potansiyel müşterilere gösteriminin yapıldığı reklam çeşididir. Video uzunlukları bir dakikaya kadar desteklenen video reklamların daha kısa olanları genellikle daha etkilidir. Kullanıcıların markanıza, işinize veya ürünlerinize daha yakından bakma şansı vermektedir. Kanadalı bir patates cipsi firması, videolu Instagram reklamı yaptı ve bu reklamlarda yaptığı kısa ürün tanıtımıyla birlikte satışlarını % 5.5 arttırdığını duyurdu.
  • Carousel reklamı: Carousel reklamlar, kullanıcıları doğrudan web sitenize bağlamak için üretmiş olduğunu video ve bir dizi fotoğraf’ı kullanmanıza olanak veren reklamlardır. Birden çok ürünün vurgulanmasının yanında çok parçalı hikaye paylaşımıyla da daha fazla tanıtım yapılmasını sağlayabilir.
  • Koleksiyon reklamı: Koleksiyon reklamları, yapısı itibarıyla carousel reklamlarına benzemektedir. Ekstra olarak kullanıcıların ürünleri doğrudan reklamdan satın almasına yarayan bir seçeneğe sahiptir. Kullanıcıların reklama tıklamasının ardından kullanıcı mağaza sayfasına yönlendirilir.
  • Instagram keşfet reklamı: Keşfet seçeneği, kullanıcıların yeni içerik ve yeni hesapları bulmalarını sağlayan Instagram ekranıdır. Her ay Instagram kullanıcılarının yarısı keşfet’e girmektedir. Keşfet reklamları, keşfet ekranında görünmemektedir. Bunun yerine bir kullanıcı keşfet ekranından bir fotoğraf veya videoya tıkladığında ortaya çıkan ekranda görünmektedir. Ayrıca sitemizden Facebook ve Instagram reklam modelleri hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.
Instagram sponsorlu reklam nedir?

Ürün ya da hizmet pazarlayan işletmelerin, mevcut müşteri ve potansiyel müşteri kitlesine gösterilmesini amaçlayan pazarlama araçlarıdır.

Instagram sponsorlu reklam ne işe yarar?

Instagram sponsorlu reklamın kullanım amacı trafik ve dönüşüm sağlamaktır. 

Instagram sponsorlu reklam türleri nedir?

Hikaye reklamı, fotoğraf reklamı, video reklamı, carousel reklamı ve kolesksiyon reklamı vb. türler Instagram sponsorlu reklam türlerindedir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan WordPress Hosting Nedir? ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Cevabı iptal et

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu